Daše Figel se morda spomniš iz sezone Masterchefa, ki se je na POP TV vrtela leta 2022. No, z Anejem jo poznava že letaaaaa in letaaaaaa in večkrat sva imela srečo njeno kuho okusiti kar pri njej doma, ali pa se z njo podati na odkrivanje novih okusov v kakšno restavracijo. Tako kot jaz in Anej, tudi Daša namreč prihaja iz Nove Gorice, kar torej odgovori na vprašanje, od kod in zakaj se poznamo. 🙂
Morda še ne veš, a Daša je v preteklih letih veliko svojega časa preživela na jahtah, jadrnicah in katamaranih, kjer je s svojimi jedmi navduševala in razvajala goste, ki so se odločili na malce drugačen način raziskati obalo Karibov. Ker sem sama – priznam – velika navdušenka serije Below the deck (če je še ne poznaš in rada gledaš resničnostne šove, ti priporočam, da si jo pogledaš še to poletje), Dašina popotovanja na morju z veseljem spremljam preko njenega Instagrama, še z večjim veseljem pa sem se tokrat lotila recepta za osvežilno jed, s katero je Daša že večkrat navdušila goste na eni izmed čarterskih plovil.
Govorim o receptu za izredno priljubljeno ribjo jed ceviche. Sama rib skoraj nikoli ne jem, tale mešanica limoninega soka, zelenjave in tropskega sadja pa me vedno znova očara, zato ne dvomim, da bo prepričala tudi tebe.
View this post on Instagram
Ampak še preden s tabo delim njeno različico, ti povem, kaj ceviche pravzaprav je:
V osnovi gre za zdravo pomako, ki so jo prvotno začeli pripravljati v Peruju. Na mizah tamkajšnjih družin se je navadno znašla kot predjed, sestavljena iz surove ribe ali rakcev, mariniranih v limoninem ali limetinem soku. Posebnost te jedi je, da kislina citrusov ribo dejansko ‘skuha‘, obenem pa poskrbi, da je zaradi marinade polna okusov. Njam!
Tako ceviche na jahtah pripravlja Masterchefinja Daša:
“Jaz sem zaenkrat spoznala dve različici chevicheja; perujsko in zahodnjaško. Razlika je v glavnem ta, da ceviche v Peruju postrežejo z debelo kuhano koruzo in kuhanim krompirjem, narezanim na kolobarje, prav tako pa so v perujskem receptu kosi rib precej večji, približno 1 cm x 1 cm. Tam se ga tudi jè z žlico, ker je poleg vedno veliko omake, medtem ko je naš, zahodnjaški ceviche, pripravljen iz veliko manjših koščkov ribe in zelenjave in bi lahko celo rekla, da je videti že bolj kot nekakšen tatarec,” je razliko najprej pojasnila Daša in dodala, da lahko pri pripravi cevicheja vsak uporabi svojo domišljijo in ga ustvari po svojem okusu.
“Pri pripravi moramo v osnovi najbolj paziti, da je riba sveža, sicer pa se ceviche lahko pripravi iz praktično katerekoli ribe; tune, orade, lososa, brancina … sama ga najraje pripravljam iz tune, ker se najlepše reže. Ko je riba narezana na manjše koščke, je v drugi posodici treba zmešati sok citrusov. Za za dve osebi jaz najraje zmešam sok 2 limet in sok 1 limone, dodam pa tudi še malce soka pomaranče. Za dodaten okus v omako naribam še malce pomarančne in limetine lupinice. Ribo nato premešam in jo postavim v hladilnik. Jaz jo tam pustim stati preko noči, saj se tako res lepo napije okusa, nekateri pa so glede tega skeptični, saj pravijo, da nekatere vrste rib po tako dolgem času mariniranja razpadejo. Ribo tako seveda lahko pustiš v marinadi tudi manj časa, vendar ne manj kot tri ure,” mi je po glasovnih sporočilih na Instagramu, ker se tudi zdaj mudi na eni od čarterskih jaht, pojasnila Daša.
“Zraven se lahko postreže praktično karkoli, jaz gostom zraven rada posrežem kakšen doma spečen kreker, doda se lahko sezonsko oz. lokalno zelenjavo, morda mlad krompir, … skratka, različic je lahko toliko, kot je kuharjev,” je še zaključila Daša.
Različica, ob kateri sem najbolj uživala jaz, je poleg ribe vključevala še avokado, šalotko, koriander in paradižnik – vse skupaj je bilo na drobno narezano in postreženo s popečenimi kruhki, ki so spominjali na tortilije. Moj ceviche je torej res deloval kot nekakšna pomaka in hladna ribja predjed, ki jo z veseljem priporočim vsakemu, ki me vpraša za nasvet. 😉
Dober tek!
Ful me zanima, kaj si misliš o tem.
Prikaži komentarje / pusti svoj komentar