Kot sem namignila že v kakšnem od prejšnjih člankov, smo pri nas doma res veliki potrošniki mlečnih izdelkov, glavni krivec za to pa je zagotovo najin mali Van. Prav zaradi njega sem že pred časom mleko začela kupovati pri kmetu, le kratek čas za tem pa iz njega izdelovati še svoje jogurte. In verjemi mi na besedo – postopek je veliko veliko veliko bolj enostaven, kot se morda sliši, prav tako pa boš s pridelavo svojega jogurta prihranila kar precej denarja.
Računica je torej takšna:
Za 1 liter čvrstega navadnega jogurta boš potrebovala 1 liter domačega mleka (1 evro) in 1 lonček čvrstega grškega jogurta iz trgovine (1 evro).
V številnih receptih boš morda opazila, da je potrebna količina mleka 1.5 litra (in ne 1 liter, kot sem zapisala zgoraj), namesto grškega pa drugi uporabljajo kar običajen čvrsti jogurt. Sama sem poskusila kar nekaj različic in kombinacij in na koncu ugotovila, da najbolj čvrst in kremast jogurt nastane, če v liter mleka dodam lonček grškega jogurta. Pri tem je sicer pomembno tudi, da v trgovini preveriš datum uporabnosti in najdeš ‘najbolj svežega’, saj to pomeni, da so mlečne kulture v jogurtu bolj sveže in bolj aktivne. Izberi torej tistega z najdaljšim rokom uporabnosti.
Evo, zdaj pa je na vrsti zabaven del
Če si mleko kupila pri kmetu, ga naprej zavri in nato ohladi na približno 40 do 45 stopinj. Jaz temperaturo mleka preverim kar z običajnim termometrom za merjenje vročine, ker tistega kuhinjskega doma nimamo.
V mleko s primerno temperaturo (40-45 stopinj) dobro vmešaj lonček grškega jogurta, vsebino pa nato prelij v lončke, v katerih boš jogurt hranila. Meni so se najbolje obnesli manjši stekleni lončki za marmelade, saj jaz najraje pojem kar navaden jogurt brez okusa, Van in Anej pa si vanj vedno vmešata še kakšno žlico marmelade in si tako naredita ‘sadno’ različico.
Ko je (bodoči) jogurt razporejen v lončke, lončke zapri in jih ovij v toplo brisačo. Tako pripravljene na kuhinjskem pultu pusti počivati približno en dan ter jih med tem nikar ne premikaj ali mešaj. V tem času bi mleko moralo postati čvrsto, ko se to zgodi, pa jogurte preprosto pospravi v hladilnik.
Meni v hladilniku z lahkoto zdržijo tudi teden dni, zato ti za rok trajanja ni treba skrbeti.
In to je v resnici to. Za dva evra si v petih minutah pridelala liter domačega jogurta, in ko ga poskusiš, mi nikar ne pozabi napisati, kakšen se ti zdi. 😉
Ful me zanima, kaj si misliš o tem.
Prikaži komentarje / pusti svoj komentar