Hočeš nočeš, napenjanje in napihnjenost je ena tistih nadležnih nadlog, s katerimi se sooča res veliko žensk in moških. Podatka o tem, koliko točno sicer nisem zasledila, mi je pa jasno, da se o tem ne govori ravno s takšno navdušenostjo, kot o kakšni novi lepotni muhi.
Do zdaj me že verjetno dovolj dobro poznate, da veste, da me takšna nerodna zagata ne bo zaustavila od tega, da bi o tem na dolgo in široko razglabljala na spletu (haha), ampak res verjamem, da nasveti Ines Pusovnik, sicer strokovnjakinje za zdravo prehrano in zdravje črevesja, katero lahko na Instagramu spremljaš pod imenom @svojasrecka, lahko pomagajo številnim.
Če torej tudi ti obožuješ stročnice (z Vanom sva na primer totalno navdušena nad fižolom v vseh oblikah), a te po tem, ko jih zaužiješ, zelo napenja, boš v spodnjih nasvetih zagotovo našla uteho, saj je Ines prepričana, da lahko svoje črevesje natreniraš in takšne neprijetne zagate v prihodnje preprečiš.
Ines je namreč že pred časom priznala, da se je v preteklosti tudi sama soočala s črevesnimi težavami, s svojimi sledilci pa je pred kratkim delila tudi način, kako se je tega lotila.
Tako se je črevesnih težav lotila Ines:
- Pojedla je veliko hrane bogate z Omega-3 in kolagenom. Med takšna živila sodijo tudi ribe, govedina, bistre piščančje in bistre goveje juhe.
- Pri vlakninah je bila pozorna na to, kaj ji ustreza. “Pozorna sem bila na to, da en obrok ni vseboval veliko high FODMAP-ov*. Recimo, če sem imela za kosilo nekaj stročnic, sem pazila, da sem zraven dodala živilo, ki ni bilo tako high FODMAP, na primer bučko ali korenje, ki sta low FODMAP,” je svojo izkušnjo delila Ines.
- “V svoj jedilnik sem začela dodajati fermentirana živila. Od kislega zelja, do kefirja in kimchija,” je povedala in dodala, da so fermentirani izdelki del njene poti že vse od začetka zdravljenja svojega črevesja, saj vsebujejo črevesju koristne bakterije.
Sicer pa je prav fermentiranje izdelkov tisto, ki mu je Ines v zadnjem času posvetila največ pozornosti. O pozitivnih učinkih uživanja fermentiranih izdelkov se sicer govori že dlje časa, Ines pa je zdaj v svojem novem tečaju fermentiranja stopila še korak dlje, saj te v njem uči, kako se tega lahko lotiš sama.
Pozimi sem se svojega prvega eksperimenta s kimchijem sicer lotila tudi sama, a moram priznati, da korejski recept, ki sem ga izbrala, morda ni bil ravno najbolj posrečen. Kimchi sicer obožujem in že komaj čakam, da svojega pripravim po receptu Inesinega tečaja.
* Dieta fodmap je prehranski pristop, ki je priporočljiv za vse, ki trpijo zaradi prebavnih težav, kot so sindrom razdražljivega črevesja, kronične bolečine v trebuhu, napihnjenosti in driske.
Fodmap so vrste ogljikovih hidratov, ki so slabo prebavljivi v tankega črevesa. Kratica fodmap označuje različne vrste ogljikovih hidratov.
Fotografije: Kaje Božič za @mojasrecka.
Ful me zanima, kaj si misliš o tem.
Prikaži komentarje / pusti svoj komentar