Zdaj bereš: Kot frendica ti povem, da strašno zamujaš, če v vsakodnevni rutini še ne uporabljaš hidrolata (zakaj, pojasnjuje zeliščarica Vita)

Nalagam

Kot frendica ti povem, da strašno zamujaš, če v vsakodnevni rutini še ne uporabljaš hidrolata (zakaj, pojasnjuje zeliščarica Vita)

Če mi slediš na Instagramu, potem si ta prejšnji teden težko zgrešila mojo nazorno video in foto reportažo v stilu Karmen W. Švegl, v kateri sem poročala o tem, kako pod mentorstvom zeliščarice Vite Matjac kuham svoj prvi sivkin hidrolat. Zanjo me nihče ni vprašal, vendar sem bila nad postopkom in končnim rezultatom tako zelo navdušena, da brez tega pač ni šlo.

V zadnjem času se zdi, da praktično cel svet govori o hidrolatih (ali še lepše, rožnih vodah), zato sem bila verjetno zadnji človek na zemlji, ki ni točno vedel, zakaj in kako se uporabljajo. Me je pa zato Vita najprej besedno, potem še z izdelkom prepričala, da je to nekaj, kar mora imeti vsaka deklica na svoji lepotni polički (in po možnosti še enega v torbici). V le nekaj urah sem se tako iz laika prelevila v ponosno zagovornico hidrolatov, celo takšno, da sem prej na bolhi že kupovala svoj destilator. LP

Če si že imela priložnost v roke prijeti kakšen hidrolat in uživati v njegovih aromah, potem veš, o čem govorim. Za vse ostale, ki tega še niste storite – storite to čim prej.

Ampak najprej – zakaj se sploh gre in kaj to sploh je?

Sama sem vedela, da hidrolat nastane pri destiliranju rastlin kot stranski produkt eteričnega olja, vendar sem vedno mislila, da je njegova uporaba strašno dolgočasna. V stilu; ‘Uporabite ga kot destilirano vodo pri likanju’ dolgočasna.

Ampak ne! Med kuhanjem mi je Vita namreč pojasnila, da imajo hidrolati lahko cel kup pozitivnih učinkov na tvoje telo in počutje, med drugim se uporablja za aromaterapijo, za osvežitev vonja prostorov, oblačil, posteljnine ter tudi kot nepogrešljiv del lepotne rutine. Ker imajo hidrolati podoben pH kot naša koža, lahko postanejo tudi kot stalen korak tvoje lepotne rutine.

Pustimo ob strani dejstvo, da je pršenje z meglico, ki božansko diši po poletnih zeliščih, nekaj, brez česa si v teh vročih poletnih dneh ne predstavljam življenja, kot mi je pojasnila Vita, bi se s hidrolatom po obrazu morala poškropiti tudi pred vsakim nanosom kreme, saj ta kožo dodatno navlaži in jo pripravi na nanos kreme. Ena od sledilk mi je napisala tudi, da je čudovit naravni tonik za obraz, saj kožo čisti, jo obnavlja in pomirja. Čudovit naj bi bil tudi v primeru aknaste in razdražene kože.

Ampak tukaj se pozitivne lastnosti (sivkine) rožne vode še ne končajo. Od nje imajo namreč lahko korist tudi;

  • … lasje, saj pomirja razdraženo ali srbečo kožo lasišča, po nekaterih zapisih pa naj bi celo deloval kot zaščita proti ušem.
  • … razdražena koža malčkov, ranjena od prask, pikov insektov, pleničk.
  • … super naj bi deloval tudi kot repelent za ljudi in hišne ljubljenčke, saj naj bi odganjal komarje ter ostale nezaželene žužke.

Image by freepik

KAJA BERLOT

Ustvarjalka nabritega Instagram profila @deklica_si, ilustratorka, otroška pesnica in avtorica zate odkriva 'ta fwrtne' vidike življenja. V jeziku, ki ga govorijo na sončni strani Slovenije, na Goriškem.

svg

Ful me zanima, kaj si misliš o tem.

Prikaži komentarje / pusti svoj komentar

Napiši svoj odgovor

Nalagam
svg
Te zanima tudi to?
  • 01

    Kot frendica ti povem, da strašno zamujaš, če v vsakodnevni rutini še ne uporabljaš hidrolata (zakaj, pojasnjuje zeliščarica Vita)